Скочи на садржај

МАНИФЕСТАЦИЈА НОЋ ПОЗОРИШТА

Манифестација “Ноћ позоришта” ХIV по реду, одржана је од 14. до 17. новембра 2024. године, под називом “Позорница прошлости- уметност сећања”.

Установа Културни центар Бачка Паланка и ове године је учествовала са богатим програмом.

Представа “Скела” одиграна је 14. новембра у 19.00 часова у Музеју града.

Представу су са ученицима припремили професори Мирјана Вјештица и Владимир Баљ.

Ученици гимназије “20. октобар” из Бачке Паланке су извели представу Скела која је урађена по истоименој драми Горана Петровића. Недавно је афоризам који гласи да ми ником нећемо бити достојни преци, подигао духове у Србији. Ова драма управо говори о односу нашег народа према сопственој историји, о навици да се затворе очи пред неким њеним деловима а такође и о нужности да се сагледа целокупна слика јер у сваком делићу историјског мозаика је баш тај народ, наши преци, наш идентитет а да би потоње генерације могле градити неку бољу земљу, исправљати учињене грешке, морају имати неокрњену слику прошлости. И само име гимназије “20. октобар” везано је за историјски моменат који се у данашњем времену заборавља.

Ипак, ова драма не говори само о српском народу него казује универзалним језиком о идентитету, колективном и појединачном, о његовом упоришту у језику једног народа а пре свега о човеку и његовом битисању у колебљивим временима.

И на крају, овом представом је одата почаст великом писцу Горану Петровићу који је преминуо ове године.

ПРОМОЦИЈА ПРВЕ КЊИГЕ НЕМАЊЕ ВУКОСАВА “НА ПУТУ ЗА ЕМАУС”

У Музеју града у суботу, 16. новембра у 19.00 часова одржана је промоција прве књиге Немање Вукосава “На путу за Емаус” у издању “Штампарије Станишић”.

Предговор је написао Протојереј ставрофор Бранко Ћурчин.

Рецезенти Јелена Лазаревић и Слободан Мићић.

Биографија аутора

Немања Вукосав је рођен 10. фебруара 1994. године Новом Саду. Завршио је Техничку школу „9. мај“, и Бачкој Паланци, смер електротехничар енергетике.

Изложба “Пронађи, иновирај”

У Музеју града од 14-17. новембра била је изложена изложба радова ученика Техничке школе “9. мај” из Бачке Паланке под називом “Пронађи, иновирај”.

Смисао и циљ изложбе је представљање рада младих иноватора – ученика, који су освојили престижне награде у земљи и иностранству. Ментор и супервизор изложбе је професор Вук Нађ.

Пратећи програм:

Изложба електро макета ученика Техничке школе “9. мај” са радовима који су учествовали на такмичењу “Галаксија куп” које се одржава сваке године у организацији “Заједнице електротехничких школа” и који су освојили на том такмичењу награде.

Професори који су радили са ученицима су: Душан Панић, Славуј Милић, Владислав Бабјановић, Момир Благојевић, Обрад Станков и Вања Ивановић.

Филм Горана Матића “Пуцњи у Марсеју” приказан је од 14. до 16. новембра у 20.00 часова у Градском биоскопу а прати судски процес терористима који су били саучесници атентатора Владе Георгијева Черноземског, који је убио краља Александра.

Деветог октобра 1934. године у Марсеју, у Француској, догодио се атентат на краља Александра од Југославије и министра спољних послова Француске Луја Бартуа.

Филм ‘Пуцњи у Марсеју’ прати судски процес терористима који су били саучесници атентатора Владе Георгијева Черноземског, главног атентатора. Кроз реконструкцију и драматизацију правог процеса, али и кроз оно што је изостављено током суђења испричана је судска драма најближа истини о самом суђењу али и епилогу по европски мир.

Да ли је Други светски рат почео заправо тог 9. октобра 1934. године пуцњима у Марсеју на краља Александра и министра Бартуа? и – Да ли би Европа и свет били другачији да је спречен атентат за који су сви знали да се спрема?– нека су од питања која отвара ова филмска прича.

Велика очекивања су била да ће се током суђења доћи до открића ко је заправо стајао иза убиства. Ко је наручилац? Тројица терориста, Звонимир Поспишил, Мијо Краљ и Иван Рајић оптужени су за саучесништво у атентату. Ипак, током промена које се дешавају у Европи између атентата и почетка суђења уноси неспокој и бојазан од могућност да ће

убице бити ослобођене јер позадина целог процеса је тајновита и диригована од самог врха како француске тако и нове југословенске власти.

Документарни филм “Сам пред собом”приказан је 17. новембра у 20.00 часова у Градском биоскопу.

Филм о Сави Шумановићу којим се на примерен начин обележава 82 године од смрти једном од најзначанијих српских и светских сликара 20. века кога су на најсвирепији начин убиле усташе 30. августа 1942. године.

Креативни дугометражни документарни филм „Сам пред собом“ је рађен поетиком слике, звука и светла кроз реконструкцију Савиног интервјуа за емисију Радио Београда „Код два бела голуба“ која је емитована 3. септембра 1939. године на дан када су у Београду одржана два важна догађаја: Аутомобилска трка Београдски Гранд При и изложба слика Саве Шумановића на Филолошком факултету у Београду.

Филм је сниман на многобројним локацијама у Србији, Хрватској и Француској. У филму је приказано преко 300 оригиналних слика и докумената из богатог стваралачког опуса овог славног сликара снимљених у Галерији слика Сава Шумановић у Шиду, Музеју Савремене уметности и Народном музеју у Београду, Спомен збирци Павле Бељански и Галерији Матице српске у Новом Саду, галеријама и музејима у Паризу, Загребу, Скопљу, Ријеци, Смедеревској Паланци и Пожаревцу.

ИЗЛОЖБА

У Градском биоскопу је била постављена изложба „Даске које значе више од живота“ која представља историјат позоришта у Србији.

Удружење Петроварадин медија, уз подршку компаније Color media Communications, институцијалну подршку Министарства културе и Музеја позоришне уметности Србије, реализовало је пројекат „Даске које значе више од живота“ где је представљен историјат позоришта у Србији и његов значај за стварање националног идентитета.

Изложба је била постављена у холу Биоскопа у трајању ова четири дана, од 14. до 17. новембра 2024. године.

Screenshot

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Translate »