Skip to content

5. Сајам завичаја

Пети по реду „Сајам завичаја-завичај кроз привреду, туризам и културу” одржан је 11. фебруара у Хали „Мастер” Новосадског сајма.

Манифестацију је организовао Фонд за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону, за чији рад средства обезбеђује Покрајинска влада.

Смисао и циљ „Сајма завичаја“ је окупљање, повезивање и јачање сарадње институција, организација, завичајних и сродних удружења из Србије и региона.

На сајму су учествовала бројна удружења, културно уметничка друштва, етно друштва, завичајна удружења, оркестри, ансамбли а представио се и Културни центар Бачка Паланка.

Свечано отварање са пратећим програмом од 11 часова:

1. Химна – оперски певачи Љубица Вранеш и Драгољуб Бајић

2. Здравичар – Милорад Вулетић – Мурино Општина Плав, Црна Гора

3. Александар Ђедовац, директор Фонда за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону

Арно Гујон, директор Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону

Никола Селаковић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије

Милош Вучевић, подпредседник Владе Републике Србије и министар одбране

4. Дечји хор Основна музичка школа ,,Војин Комадина” Зворник, песма ,,Негујемо српски језик”

5. ,,Пркосна песма” Добрице Ерића, казује глумац Ненад Еречковић

6. КУД ,,Мокрин” Мокрин, свирач на гајдама уз пратњу оркестра

7. Српско културно друштво ,,Просвјета” Пододбор Пакрац Липик – песме из Западне Славоније,

8. Српски културни центар ,,Вук С. Караџић” Бачка Топола, Владимир Рац, инструменталиста на свирали (коло)

9. КУД ,,Српски вез” Куманово – песма ,,Прошета се Јовка Кумановка” уз пратњу кавала

10. Удружење ,,Крушево брдо” Ђурђево- Јерко Марић инструменталиста на шаргији

11. КУД ,,Лепосавић”Лепосавић кореографија ,,Сплет игара и песама Русеничког Подгора”

12.Српско културно уметничко друштво ,,Извор” Станишић певачка група, песма ,,Света Крајина”

13. ,,Ово је Србија” – оперски певачи Љубица Вранеш и Драгољуб Бајић

Обилазак штандова- делегација од 12,00 до 13,00 часова

Наставак програма од 12 часова:

1. КУД ,,Српски вез” Куманово ,,Игре из околине Врања”

2. Омладинско културно уметничко друштво ,,Свети Сава” Нова Пазова – ,,Песме и игре Дубичког Поткозарја”

3. Ансамбл народних игара и песама ,,Ђурђевданско коло” Подгорица, ,,Игре из Пиве”

4. Мушка певачка група ,,Перућићани” Војка

5. Ансамбл народних игара и песама ,,Бранко Радичевић” Рума- ,,Игре из Срема”

6. Завичајно удружење ,,Ђорђе Војновић” Инђија и КУД ,,Вук Караџић ” Чонопља, ,,Песме и игре са Кордуна”

7. КУД,,Чајавец” Бања Лука – ,,Змијањско прело, песме и игре са Мањаче”

8. Завичајно удружење ,,Извор” Добој ,,Песме Романијског мелоса” и родољубива поезија коју говори песникиња Рада Јањушић

9. КУД ,,Копаоник” Лепосавић – ,,Игре и песме Сиринићке Жупе” и песма ,,Заспала ми Царица Милица”

10. Српско културно друштво ,,Просвјета” Пододбор Пакрац – Липик – ,,Песме и игре Западне Славоније”

11. Завичајно удружење ,,Мостови на Дрини” Сремска Митровица

12. Чувари традиције Барањских Срба Бели Манастир – ,,Песме и игре Срба у Барањи”

13. Мушка певачка група ,,Фочаци” – Војка- ,,Пјесме Сарајевско- Романијске области”

14. КУД ,,Лим” Беране – ,,Игре из Црне Горе”

15. Српски културни центар ,,Вук С. Караџић” Бачка Топола – ,,Игре из Јасенице”

16. Женска певачка група ,,Банија” Суботица – Песма ,,Ој, Банијо”

17. КУД ,,Јован Којић” Врбовац Витина-,,Игре Биначке Мораве”

18. КУД ,,Никола Тесла” Бачки Брестовац – ,,Песме из Лике”

19. Српско културно друштво ,,Извор” Станишић- ,,Српске игре из Буковице”

20. Хор ОМШ ,,Војин Комадина” Зворник, песма ,,Зворник, најљепши град”

21. КУД ,,Чајавец” Бања Лука – ,,Песме и игре из Обудовца”

22. КУД ,,Марко Орешковић” Бачки Грачац – ,,Песме и игре из Лике”

23. КУД ,,Мокрин”Мокрин – ,,Игре из Баната”

24. Ансамбл народних игара и песама ,,Ђурђевданско коло” Подгорица – гуслар гусла пјесму Лазару Сочици

25. КУД ,,Благоје Паровић” Гајдобра- ,,Игре из Херцеговине”

26. КУД ,,Станко Пауновић” Панчево – Нафтна индустрија Србије, рафинерија нафте Панчево – Део свадбеног обичаја из Јања

27. КУД ,,Српски вез” Куманово – ,,Игре Кумановског Поља”

28. Центар традиционалне културе и уметности ,,Коста Абрашевић “ – Бачка Паланка –,,Игре паланчана староседелаца, игре из Бачке”

29. Ојкачка група из Стрмице Игор Матијаш

30. КУД ,,Младост” Бач – ,,Игре из Јања”

31. Женска пјевачка група ,,Завичај – Банија” Шабац- ,,Песма са Баније”

32. КУД ,,Мира Лукач” Дрвар – ,,Уначко коло” и етно група ,,Царза”

33. КУД ,,Будућност”Гламоч – ,,Гламочко коло”

34. Српско културно друштво ,,Просвјета” Пододбор Сисак – Двор – Игре из Србије и песме ,,Ој Банијо” и ,,Добро вечер, браћо у туђини”

35. Удружење ,,Крушебрчко коло” Ђурђево – коло четворак

36. КУД ,,Јован Дучић” Нова Гајдобра – ,,Игре из Лесковца”

37.Фолклорна секција ,,Вретено” Копривна- ,,Игре са Грмеча”

38. КУД ,,Светозар Марковић” Нови Сад – ,,Игре из Димитровграда”

39. Глумац Марко Аџић говори текст ,,Црњански у Темишвару”

40. КУД ,,Марија Бурсаћ” Банатско Велико Село – ,,Игре са Грмеча”

41. Српско културно друштво ,,Просвјета” Ансамбл народних игара ”Вуковар” –,,Игре из Централне Србије”

42. КУД младих ,,Грмеч” Босански Петровац – ,,Игре са Грмеча”

43. Етно друштво ,,Српски соколови Козаре – Урије” Приједор – ,,Игре Поморавља и пјесме Поткозарја”

44. КУД ,,Јањ”Стројице – ,,Крајишке игре”

45. КУД ,,Мокра Гора” Зубин Поток – ,,Игре Радичпољског Поља”

46. Завичајно удружење Банијаца – Београд – песма са Баније

47. КУД ,,Извор” Чајниче – мушка група певача уз пратњу гуслара -,,Романијске ганге”

48. КУД ,,Јован Лазић” Бели Манастир – ,,Игре из Барање”

49. Оркестар Стефана Милошевића, Добој

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »